Aft Nasıl Geçer

Aft Nasıl Geçer

Sağlık Bilgilio 221 kişi okudu
sponsorlu reklam

Halk arasındaki adı uçuk olan aft; dil, dudak, diş eti gibi ağız içerisinde görülen minik açık sarı yaralara verilen isimdir. Çok küçük olmasına rağmen aft insana büyük acı verir. Özellikle yemek yerken büyük sorun çıkaran aftlar, konuşurken de insana acı verir. Bu nedenle ağzında aft çıkan bir çok bir an önce geçmesini ister. Bizde aft nasıl geçer, afta ne iyi gelir gibi konularda bilgi vereceğiz.

Aft günümüzde oldukça sık karşılaşılan bir sağlık problemidir ve her yaştan ve her cinsten insanın maruz kaldığı bir sıkıntıdır. Aft büyük ve küçük olmak üzere iki grupta incelenir. Küçük boyutlu yaralar ortalama olarak 1 hafta içinde iyileşebilir. Ancak büyük yaraların iyileşme süresi 1 ay kadar sürebilir.

Aft mikrop veya virüslerden kaynaklanmadığı için herhangi bir ilacı da yoktur. Bu nedenle bitkisel yani alternatif tıp ile aft problemini atlatmanız gerekiyor.

Afta Ne İyi Gelir?

  • Aft gibi ağız yaralarında en etkili maddelerden birisi dut ve karadut olarak bilinir. Yaralı bölgeye dut şurubu veya karadut pekmezi sürüldüğünde hem acı hissi azalır hem de iyileşme süreci hızlanır.
  • Sirke de ağız yaralarının tedavisinde etkili olan maddelerdendir. Tedavi için sirke ile ağız gargarası yapılması yeterlidir. Sirke gibi asitli yapıda olan limon suyu da aynı amaçla kullanılabilir.
  • Anason, kuru üzüm ve bal karışımı ile hazırlanan merhem ağız yaralarının tedavisinde oldukça etkilidir. Bu doğal merhemin düzenli kullanılması sonucunda ağız yaralarının iyileşme süreci oldukça hızlanır.
  • Hoş kokulu bir bitki olan kekiğin ağızda çiğnenmesi sonucunda ağız yaraları daha kısa sürede iyileşeceği gibi, bu oluşumların tekrar ortaya çıkma olasılıkları da azalır. Ayrıca kekik, susam yağı ve sirke ile karıştırılarak gargara şeklinde de uygulanabilir.
  • Kekik gibi karanfil ve maydanoz da ağız yaralarının tedavisinde kullanılabilir.
  • Bu yöntemlerin yanında tuzlu su ile gargara yapılması, yaranın üzerinin karbonat ile ovulması ya da kullanılmış demlik poşetinin yara üzerine tampon şeklinde uygulanması da ağız yaralarına iyi gelen yöntemlerdendir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir