bel ağrısı nedenleri

Bel Ağrısı Sebepleri ve Tedavisi

Sağlık Bilgilio 179 kişi okudu
sponsorlu reklam

Bel ağrısı, günümüzde milyarlarca kişide görülebilen bir durumdur. Özellikle yaşlılarda sıkça görülen bu durum, birçok kişiye rahatsızlık vermektedir. Ancak insanlar arasında olağan bir durum olarak görüldüğünden, tehlikeli bir hastalık seviyesinde olduğuna inanılmamaktadır. Bel ağrısı, birçok yoldan oluşabilmektedir. Kimi kişilerde günübirlik görülse de bazı kişilerde hastalık gibi sürekli olarak görülebilmektedir.

Bel ağrısı, ağır yük taşımak, sert yerlerde yatmak, bel fıtığı, hastalıkların yan etkisi gibi sebeplerden oluşabilmektedir. Ancak en temel sebebi kasların yanlış bir hareket sonucunda kasılması ve bunun bıraktığı etkidir. Bel ağrısı birçok hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Belde ağrılar sıklaştığı zaman bel fıtığı gibi hastalıklara da yol açabilmektedir.

Bel ağrısı sıkıntısını sıkça yaşayan kişiler bu hastalığın tedavisi için büyük araştırmalar yapmıştır. Uzmanlarda bu konunun üzerine gitmiş ve birkaç tedavi yöntemi geliştirmiştir. Ancak bel ağrısının tıbbi manada tam olarak bir tedavisi yoktur. Bu yüzden de bazı tavsiyelere uyarak bu sıkıntının önüne geçmek mümkündür. Peki bu tavsiyeler nelerdir? Diye soracak olursanız;

1) Sıcak su kompreks uygulamasını yaparak bel ağrınızı belirli bir süre azaltabilirsiniz.

2) Yürüyüş yapıp, daha çok hareket etmek bel ağrılarınızı azaltacaktır.

3) Bel ağrılarını gün boyunca başınızda atmak için güne germe hareketleri yaparak başlayın. Masa başı çalışıyorsanız ara ara kalkıp, hareketlenin.

4) Bel ağrılarınız sıkça görülüyorsa hemen doktora gidin ve bel fıtığı gibi hastalıklara karşı önlem almaya çalışın. Çünkü böyle durumlarda cerrahi tedaviye geçilebilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir