biberon

Biberona Tahıl Ekleyerek Beslemenin Zararları

Eğitim Ömer Tanrıkulu 2.528 kişi okudu
sponsorlu reklam

Biberonlara tahıl eklemek alışkanlığı uzun süredir kullanılan bir yöntem olmasına karşın, özellikle çocuk doktorunuz tara­fından önerilmediyse bu yöntemi uygulamamanız için birçok zorlayıcı neden bulunmaktadır.

  • Hazır  ya  da  Değil Bebeğiniz 4 aylık oluncaya kadar, sindi­rim sistemi tahılları hazmetmek için henüz yeteri kadar hazır olmayacaktır. Tahılları sindirebilecek yaşa geldiğin­de zaten kaşıktan da yemeye hazırdır.
  • Üstesinden Gelinmesi   Gelişimsel olarak hazır olmala­rından önce bebeklere biberonla, (ya da kaşıkla) tahıl ver­mek, öğürme refleksini ve/veya akciğerlere bu koyu kı­vamlı karışımın kaçabilme olasılığını artırmaktadır. Özel bir tıbbi zorunluluk yoksa, çok aceleci olmaya değmez.
  • Alerjinin Aktifleşmesi. Bebeklere katı gıdaların erken ve­rilmesinin, ileride gıda alerjisi gelişmesi riskini -bu risk sadece doğru zamanı beklemekle en aza indirilebilir- ya­rattığı düşünülmektedir
  • Aşırı Beslemek. Biberonlara tahıl eklememek istememizin belki de en önemli nedeni, aşırı beslenmeye yol açmasıdır. Bebeğiniz ne kadar mama ya da anne sütü içeceğine içgü­düsel olarak kaloriye göre değil, miktara göre karar verir. Bir bebeği anne sütü ya da biberonla aşın beslemek zor­dur, ancak içine tahıl koyulunca işler biraz karışır. Ger­çekte biberona tahıl eklemek, bebeklerin aşın dozda kalori yüklenmesine neden olabilen zoraki bir besleme yöntemi olarak düşünülebilir.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir