Baş Ağrısı İlaçsız Nasıl Geçer?

Hemen hemen her insanın sıklıkla çektiği baş ağrısı bazen ilaçla bile geçmeyecek kadar inatçı olur. Bu zamanlarda yada ilaç içmek istemeyenler için kendilerinin evde çok rahatlıkla yapabilecekleri birkaç yöntem var.

Başın ağrısı eğer migrense önemli olan şey karanlık bir odada dinlenmek olacaktır. Sesten ve ışıktan uzak bir odada dinlenmek sizi mutlaka rahatlatacaktır.

Stresten baş ağrısı oluştuysa kendini rahat hissettiğiniz bir odaya geçip gözlerinizi kapatıp boynunuzu sağa dola hareket ettirmek işe yarayacaktır. Çünkü strese bağlı baş ağrıları boynun sertleşmesi sonucu başlar ve bu hareketler boynun gevşemesini sağlar.

Ayrıca baş ağrısı oluştuğu zaman dinlenmek için yattığınız yastığa birkaç damla lavanta yağı damlatmanız uyumanıza yardım olacak böylelikle baş ağrısını geçireceksiniz.

Ellerimizde belirli noktalar da baş ağrısını hafifletmede rol oynar. Baş parmak ile işaret parmağı arasında kalan bölgeye belli bir süre baskı uygulamak o ağrıyı geçirecektir.

Eğer mümkünse sıcak duş almanın çok yararını göreceksiniz. Sıcak su sizi gevşeteceği için kan dolaşımında rahat bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Eğer duş alma gibi bir imkanınız yoksa bir kovaya sıcak suyu doldurup bir süre ayaklarınızı içinde bekletin ve daha sonra bu suya yavaş yavaş soğuk su ekleyerek suyun soğumasını sağlayın. En son tamamen soğuk suyun içinde biraz ayaklarınızı beklettikten sonra sudan çıkarın. Bu yöntem de baştaki kan basıncının ayaklara doğru gitmesini sağlayarak baş ağrınızı geçirebilecek bir yöntemdir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Baş ağrısı her insanın hayatının bazı dönemlerinde yaşadığı bir sağlık sorunudur. Baş ağrısının çok çeşitli sebepleri olabilir. Yoğun stres sadece bunlardan biri ve en fazla karşılaşılanıdır. Bunun dışında migren, yüksek tansiyon, boyun fıtığı, göz ve kulak problemleri şiddetli baş ağrısı yapabilmektedir. Genellikle yoğun çalışan kişilerde görülen baş ağrısı uzun süre devam ettiğinde hemen doktora başvurmak gerekir. Böylece baş ağrısının nedenleri dikkatlice araştırılacaktır.

Baş Ağrısının Sebepleri

Her hangi bir hastalıktan kaynaklanmayan baş ağrılar; uzun süre bilgisayar başında çalışma, uzun saatler kitap okuma, uykusuzluk veya televizyon seyrederek gözleri aşırı yorma neticesinde olabileceği gibi çağımızın hastalığı streste baş ağrılarına sebep olabilmektedir. Her evde bulunan ağrı kesici ilaçlar baş ağrısının bir süreliğine geçmesini sağlar. Fakat ağrı kesiciler kesin çözüm olmaz.

Baş Ağrısını Önleyen Bitkiler

Gece rahat uyuyamayan kişilerde baş ağrısı çok daha fazla görülür. Yine migren ağrılarının geçmesi de rahat uyumaya bağlıdır. Bu sebeple baş ağrısı oluşuğunda papatya veya rezene çayı içilerek derin bir uyku çekmek iyi gelecektir. Bu çaylar zihin bulanıklıklarını da önler. Yani stresin yok olması için önerilir.

Baş Ağrısını Önlemek İçin Yapılabilecek Uygulamalar

Aile büyüklerinin baş ağrısını geçirmek için kullandığı patates, ağrıların anlık olarak geçirilmesinde oldukça etkilidir. Bir adet patates dilimlere ayrılmalı ve temiz bir tülbent ile başın ağrıyan kısımlarına sıkıca sarılmalıdır. Kısa süre içinde ağrıyı kesen bu yöntem uzun yıllardır baş ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca başa hafifçe masaj yapmakta ağrının geçmesinde etkili olacaktır.