ev işleri

Ev İşlerini Eşinizle Paylaşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğitim Bilgilio 343.827 kişi okudu
sponsorlu reklam

Ev işlerini paylaşmak birçok ailede büyük sorun teşkil eder. Genellikle eşlerden biri her şeyi kendisinin yaptığını düşünür veya diğer eş sürekli evin düzenli olmamasından şikâyet eder. Ev işlerini paylaşmak gerçek anlamda her şeyi eşit bir şekilde paylaşmak anlamına gelmez. Ev işlerini paylaşmak adil olmalıdır. Oturun ve yapmaktan hoşlandığınız veya yapabileceğiniz şeylerin listesini hazırlayın. Eğer yerleri süpürmekten hoşlanmıyorsanız bırakın eşiniz yapsın. Eğer eşiniz çamaşır katlamaktan hoşlanmıyorsa çamaşırları siz katlayın. Eğer her ikiniz de bulaşık yıkamaktan nefret ediyorsanız bulaşıkları beraber yıkayın ve bunu paylaşın. Ayrıca unutmayın ki kısa süre sonra çocuklarınız da bulaşık yıkamak konusunda size yardımcı olacaktır. Düzenli yaptığınız işlerden sıkılırsanız her hafta programınızda bazı değişiklikler yapıp işi keyifli hale getirmeye çalışın.

Şahsen ben sonuç odaklı bir insanım ve çocuklarımı da bu şekilde yetiştiriyorum. Dırdırcı biri olmak istemiyorum ve bu yüzden ev işlerini listeliyorum ve herkes yaptığı işi listede işaretliyor. Sizin hazırlayacağınız liste de aşağıdaki listeye benzeyebilir.

P.tesi Salı Çar. Per. Cuma C.tesi Paz.
1. Eş
Yatağı topla
Yerleri süpür
Mutfak tezgâhını sil
Çamaşırları katla
2 Eş
Mutfağı temizle
Çöpü boşalt
Köpeği besle
Çamaşırları yıka

Tüm ev işlerini eklemek isterseniz “temiz bir ev” in her ikiniz için de ne anlama geldiği konusunda ortak bir karara varın. İkinizin de yaşamak istediği standart ev nasıl olmalıdır? Aklınızdan çıkarmamanız gereken önemli bir gerçek de çocuklarınız olduğu müddetçe temiz bir evin sadece bir rüya olabileceğidir. Bizim evimizde oturma odası ve mutfak düzenli olmalıdır. Yatak odaları ise biraz dağınık olabilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir