Fight Club

Fight Club – Dövüş Kulübü Film Tanıtımı

Sinema Bilgilio 0 kişi okudu
sponsorlu reklam

Yoksa deliler kulübü mü olmalıydı? Ağzında bir tabanca varken ancak sesli harfler çıkartabiliyorsun. Filmin girişine bakar mısınız ? Dakika 1 gol bir, film resmen beni içine çekti. Öncelikle bu filmi dublaj değilde alt yazılı izlerseniz daha iyi olacaktır.

Filmin karakterlerine bakacak olursak, Marla Singer (Helena Bonhem Carter). Ben bu kadının oyunculuğunu çok beğeniyorum ve neredeyse oynadıgı tüm filmleri izlemişimdir. Tyler Durden (Brad Pitt).. Ahh adamım ! Bu adam her filminde level atlıyor ve durmak bilmiyor.. Bir kerede kötü bir performans sergile be adam!

Ve Jack. Uykusuzluk problemi yaşayan başrol oyuncularımızdan en önemlisi .. Çünkü onun kafası karışık ve gülüşünde iğrenç bir çaresizlik var.

Gaz vesilesi ve buzdolabının kıvılcım çıkartması sonucu havaya uçan bir eve sahip o.Artık bir evsiz ve arayacak hiç kimsesi yok. Aslında bakarsanız arayacak birisi var ama onu aramalı mı ?

Evet evet aramalı ve aramakla da bence iyi bir şey yapıyor. Tyler’ın katılması ile filme renk geliyor. Birbirlerini yumrukluyor, ıstakozlara işiyorlar.

Birlikte çalışıyor ve birlikte yaşıyorlar.. Birbirlerini o kadar çok yumrukluyorlar ki bir bar çıkışı 3 kişi gelip bu ekibe katılıyor ve bu 3 kişi zamanla çoğalıyor. Bu böyle gitmiyor ve bir kulüp oluşturuyorlar. Ama kulübün şartları oldukça zor.

Eğer Dövüş Kulübünde ilk gecenizse, dövüşmek zorundasınız.

Kurulan bu küçük grup gün geçtikçe büyüyor ve bununla kalmayıp çeşitli eylemler yapıyorlar. Kıyamet Projesi adını verdikleri bu şeyde arabaların camlarını kırıp lastiklerini patlatıyorlar. Kuşlara ilaç verip güzelim arabaların üstüne pisletiyorlar ve yapılan daha birçok eylem ..

Tyler kendisine bir ordu kurmuş çeşitli eylemler yapıyordu ve Jack bundan rahatsızdı.

“Ben Jack’in dışlanmışlık hissiyim”

Ama bir sabah uyandığında Tyler ortalıktan kaybolmuştu .. Tyler Gezegeni! Evde birsürü insan vardı. Jack, makine düzeni içinde çalışan uzay maymunları arasında kapana kısılmıştı ..

Ekipler halinde çalışıyorlar ve uyuyorlardı. Yapılan eylemlerin haddi hesabı yoktu ve bu böyle gitmezdi. Jack’in Tyler’ı bulması lazımdı.

Gittiği her şehirde yakınlarda bir dövüş kulübü olup olmadığını anlıyordu, nede olsa bu kulübü Tyler ile beraber kurmuşlardı.

Görünmez birisini aramak ne kadar kolay olabilir ? Tyler ismini sildirmiş, hiç yaşamamış birisi gibiydi artık. Onu bulmak imkansızlaşmıştı.. Tyler’ın hep bir adım gerisinde kalıyordu başrol oyuncumuz Jack.

Ama Tyler’ı ararken hiç olmadık bir şeyi keşfetmişti ve olan şey ne miydi ? Buyrun işte o en can alıcı repliklerden birisi;

Fight Club

-Benim kim oldugumu sanıyorsun?

+Siz bay Turden’sınız efendim, bana bunu yapan kişisiniz..

Ve can alıcı nokta!

Lütfen koltuklarınızı dik duruma getirip masanızı kapatın!

+Sevişiyorsun sonra bırakıyorsun. Aşk yapıyorsun, nefret ediyorsun. Duyarlı davranıyorsun, sonra pisliğin teki oluyorsun. Bu bizim ilişkimizi iyi özetliyor mu Tyler ?

Az önce kabin basıncını kaybettik ..

Telefonda Marla ile konuşan Jack, Marla’nın yanına gelmesini söylemesi ile telefon yüzüne kapanır ve arkasında kim mi belirir ? Tyler Durden!

+Burada neler oluyor Tyler, neden herkez beni sen sanıyor?

Evet arkadaşlar, bu zamana kadar aslında bize bir şizofrenin hikayesi anlatıldı ve bu hepimiz için büyük bir şok olmuştu çünkü kimin aklına gelirdi ki uçakta karşılaştığınız bir insanın aslında uçakta karşılaşmadığınız hatta hiçbir yerde karşılaşmadığınız bir insan olması ?

Bu kadar zaman bir şizofrenin hikayesini izlemişiz.. Tyler ile konuşurken aslında sadece kendi kendine konuşması, Tyler ile kavga ederken aslında kendini dövmesi, Tyler ile içki içerken aslında tek başına içki içmesi ..

Kulübün kurucusu, yapılan eylemleri yöneten kişi, Marla’nın sevgilisi.. Bunların hepsini Tyler değil Jack yapıyordu !

Yeterince sabunla insan herşeyi havaya uçurabilir.

Jack’in aklı başına gelmişti ve yapılan planlar, uçurulacak binalar.. Hepsini iptal etmesi lazımdı ama bunu nasıl yapacaktı ? Söylüyorum, Tyler ile yani kendi ile kapışarak!

Filmin geri kalanında Marla’ya söylediği o söz, -Beni çok garip bir dönemimde tanıdın- filmin son cümlesi oluyor ve Pixies’in o eşsiz eseri ile konumuz da burada son buluyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir