FM 2016 Sakatlık Sorunu Çözümü

FM 2016 Sakatlık Sorunu Çözümü

Oyun Bilgilio 3.648 kişi okudu
sponsorlu reklam

FM 2016 oyununda önceki oyunlarda olduğu gibi yine devam eden en büyük sorun takımdaki sakatlıklar. Peki FM 2016 sakatlık sorunu çözümü nedir? Oyuncuların sakatlanmaması için ne yapılmalıdır? Football Manager 2016 oyunun da bu sakatlıkların önüne geçmek için size düşen belli başlı sakatlığa sebep olan etkenleri ortadan kaldırmak olacaktır. Kısacası sakatlıklara karşı önlem alacağız. Zaten oyun gerçekcilik göz önüne alınarak yapıldığı için aslında sakatlık sorunu var demek saçmalık bu bizim almadığımız önlemlerden dolayı yaşanıyor. Sizde aşağıda saydığımız önerilere uyar, söylenilenleri yaparsanız sakatlıkların minimuma indiğini göreceksiniz.

İşte FM 2016’da sakatlıkları en aza indirmek için yapılması gerekenler;

Takımın başına geçince hemen ergen gibi transfere yumulmak yerine önceliği staff düzenlemesine harcarsanız sezon boyu “sakatlık çok oluyor, bug var” diye ağlamazsınız.

Bir takıma girince ilk önceliğiniz fitness coach’lar ve physio’lar olmalı. Takımınıza göre 4.5-5 yıldızlı fitness coach alacaksınız üç tane. İki değil, üç. Evet üç. En iyi iki koçtan biri strength biri aerobic basacak, üçüncü de ikisini birden yapıp iş yükünü hafifletecek. Antrenmanların altında heavy veya average yazıyorsa dördüncü fitness coach’a da kapıyı açacaksınız.

Burada şu parantezi açmalıyız: “İvan Carminati gibi bir 5 yıldız koçu ben nasıl orta seviye takımıma getireyim?” sorusunu soranlar olacaktır. Tabii ki Carminati veya mahseredjian gibi elit koçları PTT 1. Lig’e, Serie B’ye veya oynadığınız bir alt lige getirmeniz mümkün değil. Ancak üst ligde 3-3.5 yıldız alan koç sizin küçük takımınızın vasat altı tesislerinde, takımınıza göre 5 yıldız olarak görev yapabiliyor. Antrenman tesisiniz büyüdükçe 5 yıldızlı koç 4.5-4-3.5 diye gerileyebiliyor. Zaten bu kadar ilerleyebildiyseniz daha iyi koçlar da getirebiliyorsunuz demektir.

Physio konusunda da öncelikle head physio önemli mantıken, physioteraphy özelliği 19-20 olmayan head physio çöp demektir. Normal physio da bulabiliyorsanız 19-20 olmalı ama bulamıyorsanız da 16-20 aralığının altına düşmemeli.

Tabii sezon başlangıçlarında da antrenmanı “fitness – high” şeklinde ayarlayıp, sezonun ilk maçına 10 gün kala normal sezon içi formatınıza dönmenizi tavsiye ederim. Ben gözü karartıp very high yapıyorum bazen ama o da sakatlığa davetiye çıkarmak demek. Diğer hepsini ihtiyaç halinde very high yapabilirsiniz ama fitness’ı öyle yaptığınız anda fizik yönden ortalama ve ortalama altı olan oyuncularınızı kurbanlık koyun gibi kesmiş olursunuz.

Atla deve değil yani mesele yarım saatinizi almaz şu saydıklarım. Hemen aç gibi transfere yüklenmeyin. Önce sakatlıklara gereken önlemleri alın.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir