Helikopter Pilotu Nasıl Olunur

Helikopter Pilotu Olmak

Bilim Bilgilio 340 kişi okudu
sponsorlu reklam

Helikopter, Uçaktan çok daha özgürce yol alabilen bir hava aracıdır. İstediği hemen her noktaya iniş yapabilir ayrıca helikopterin rotası uçaklarınkinden farklıdır ve trafiksiz yere daha yakın uçuş imkanına sahiptir. Tabi ki helikopter pilotu olmak içinde farklı bir prosedür ve sınav sistemi uygulanıyor. Yaklaşık olarak 45 saat uçuş eğitimi ardından, 250 saat civarı yer eğitimi verilen adaylar, yaklaşık olarak 25 bin Euro gibi bir bedel karşılığında helikopter kullanma lisansı olan PPL (özel pilot lisansı) sahibi olabiliyorlar. 1 Aralık ile 31 Mart tarihleri arasında yer indirimli tarife ile, daha avantajlı fiyatlar ile helikopter pilotu olma fırsatları sunuluyor. Çeşitli firmalar farklı tarihlerde yaptıkları kampanyalar ile ilgileri üzerlerine toplamaya çalışıyorlar.

Almış olduğunuz PPL (özel pilot lisansı) ile sahip olduğunuz helikopteri sorunsuzca uçurabilir, yada helikopter kiralayarak uçuş hizmetleri sunabilirsiniz. Eğitimin hemen sonrasında bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bir pilot tarafından uçuş testine tabi oluyorsunuz. Burada minimum 00NM/185 KM mesafeye S/S yapabilecek kapasiteye ulaşılmış olması gerekmektedir. Ayrıca başarılı bir şekilde iniş ve konforlu, sarsıntısız bir uçuş kriteri bulunmaktadır. Burada son olarak tüm sınavlardan % 75’in üzerinde puan alınması gerekmektedir.

Kursa Kimler Katılabilir, Kurs Şartları Nelerdir

Adaylar 17 yaşını tamamlamış olmalıdır. Ayrıca Sivil havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş bir hastaneden 1. yada 2. sınıf sağlık raporu alınabilmelidir. Aday tercihen İngilizce bilmeli, yada Türkçe’yi çok iyi okuyarak akademik havacılık terimlerini bilmelidir.

Helikopter Kursundan Önce Gerekli Olan Kayıt evrakları

Muhtardan alınacak nüfus cüzdanı sureti

ikametgah

Nüfus cüzdanı fotokopisi (kırtasiyeden çektirdiğiniz geçerli olacaktır)

Noter onaylı öğrenim belgesi yada noter onaylı diploma

Sağlık raporu

Askerlik tescil yada terhis belgesi

Savcılıktan alınan temiz kağıdı

Hastaneden alınan onaylı kan grubu belgesi

Arka fon beyaz olacak şekilde 24 ad vesikalık fotoğraf

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir