iş başvurusunda sosyal medya

İş Başvurularında Sosyal Medya Ön Planda

İnternet Bilgilio 137 kişi okudu
sponsorlu reklam

Sosyal medya, artık sadece düşüncelerimizi ya da anılarımızı paylaştığımız mecralar olmaktan çıkıyor. Malum, bir kullanıcının sosyal medya hesabına girdiğimiz andan itibaren; onun sevdiği müzikleri, filmleri, temel bilgilerini, hoşlandıklarını ya da hoşlanmadıklarını, paylaşımlarını çok rahat bir şekilde görebiliyoruz. Öyle ki; dini ve siyasi açıdan sahip olduğu düşüncelerine kadar çok şahsi tüm unsurlarını kavrayabiliyoruz.

Hâl böyle olunca da, bir çok şirket artık iş başvurularında bireylerin sosyal medya hesaplarını mercek altına alıyor. Üstelik, bunu da gizli bir şekilde yapıyor. Zira, bir çok iş başvurusu genelde patrona/şirkete istediğini sunar. Fakat, şirket için önemli olan kişinin gerçek düşüncelerini ve hareketlerini bilmektir. Sosyal medya hesapları ise, tam bu noktada bireylerin tüm özgün ve gerçek düşüncelerini, en saf halleri ile ortaya koymaktadır. Fotoğraflar, videolar, paylaşımlar ve yazımızın ilk girişinde belirttiğimiz bir çok unsurlar sizi özetliyor. Peki, ne yapılması gerekiyor?

İnternet’te Pek Rahat Olmayın!

Evet, yapılması gereken aslında çok basit ve net. İnternet üzerinde hangi sosyal medya mecrasında olursanız olun, çok rahat olmayın. Tüm bilgilerinizi, duygularınızı ve diğer unsurlarınızı doğrudan paylaşmayın. Biraz daha seçici ve dikkatli olun. Unutmamanız gerekir ki, sosyal medya ve internet kavramı sadece yaşamı kolaylaştıran, insanı sorunlardan bir nebze olsun uzak tutan, bu tür durumlar için tercih edilen araçlar olmalı. Asla yaşamınızı bu araçlar ile entegreli hale getirmeyin.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir