Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

Sağlık Bilgilio 0 kişi okudu
sponsorlu reklam

Hücre zarlarının oluşmasını sağlayan bileşik kolesteroldür. Bu nedenle D vitamini yapımı gibi bazı olaylarda insan vücudu kolesterole ihtiyaç duymaktadır. Ancak karaciğer tarafından vücuda alınan fazla kolesterol safraya bağlandığı vücuda zarar verebilen bir duruma gelmektedir. Bu durumda fazla kolesterolü dışkı ile vücuttan atılımı söz konusu olmalıdır. Ancak bitkisel besinlerden aldığımız bitkisel kolesteroller, hücre zarındaki kolesterol yapısına benzediği için vücutta depo edilebilir. Bu durumda fazla kolesterol vücutta depo edildiğinden bu durum insan vücudu için zararlı bir durum oluşturmaktadır. Bunu önlemek için yediğimiz yiyecekleri özenle seçerek bu durumu önleyebilmek mümkündür.

Kolesterolü düşüren yiyecekler nelerdir?

Yeşil ve Siyah Zeytin

Tam bir sterol deposu olan zeytin yüksek antioksidan olarak da her türlü kalp hastalığının önüne geçmektedir. Kolesterol düşürücü özelliği de bir hayli fazla olan zeytini günde 20 adet tüketebilmemiz vücudumuz için çok faydalı olmaktadır. Ancak tuzsuz zeytin tüketilmesi bu noktada önemli olmaktadır. Zeytin çekirdeklerini de mutfak robotunda ezerek ezme halinde tüketmek yine insan vücudu için yararlı olmaktadır.

Bulgur ve Kepekli Pirinç

Tam bir kolesterol canavarı olan bu yiyecekler kandaki kolesterol oranını %20 düzeyinde azaltabilmektedir. Tahıl grubunda en fazla sterole sahip olan bu yiyecekler Kolesterolün kötü etkilerini büyük oranda azaltıp tam bir kalp dostu olmaktadır.

Lahana ve Karnabahar

Çok çeşitli olarak kullanılabilen bu 2 yiyecek türü kolesterol düşmanı olarak güçlü bir savunma hattı yaratmaktadır. Çorba olarak tüketildikleri zaman kandaki kolesterol oranını %15’a kadar düşürürken, tavuk ve et yanında da buharda pişirme yöntemi ile tüketildiğinde yine aynı etkiyi göstermektedir. Zeytinyağlı kullanımında ise çok daha etkili olurken vücut rahatlatıcı etkisi de önemini göstermektedir.

Bitkisel Sıvı Yağlar

Diğer bütün yağ çeşitleri kandaki kolesterol üretimi artırırken, bitkisel yağlar içerdiği yüksek miktarda steroller ile bunun tam tersi bir etki ile insan vücudundaki kötü kolesterolün üretimini sınırlayarak olumlu yönde bir etki göstermektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir