Mektup Nasıl Yazılır

Mektup Nasıl Yazılır? Mektup Örnekleri

Eğitim Bilgilio 728 kişi okudu
sponsorlu reklam

Mektup hala günümüzde müfredatta yer alan, öğrencilere öğretilen, bazı iş görüşmelerinde kurumlara, bazı ilişkilerde sevgiliye yazılmak için kullanılmaktadır. Eskiden olduğu kadar çok sık kullanılmasa da mektup yine de toplumumuz için değerini kaybetmemiştir. Kullanım oranı bir hayli düştüğü için mektup nasıl yazılır konusunda bilgide düşüktür. Bizde mektup yazmak isteyenler için mektup nasıl yazılır, mektup yazarken nelere dikkat edilmelidir, mektup zarfı üzeri nasıl yazılır gibi konularda bilgi vereceğiz. Ayrıca vereceğimiz mektup örneklerine de bakarak fikir sahibi olabilirsiniz. Sizde düzgün bir mektup yazmak istiyorsanız, ya da bir kuruma mektup yazmak istiyorsanız bu kurallara dikkat etmelisiniz.

Mektup Nasıl Yazılır?

1. Mektup yazarken ilk başa kime yazdığınızı, hitap edeceğiniz kişiyi yazmalısınız. Mektubun çeşitli bölümlerinde de hitap ettiğiniz kişiye seslenebilirsiniz.Ayrıca hitab ettiğiniz kişiyi yazdıktan sonra virgül kullanmayı unutmayınız. ÖRN: Sevgili Ayşe,

2. Kime yazdığınız bölüm olan hitap bölümünü geçtikten sonra mektubun giriş bölümü başlar. Giriş bölümünde genelde yazdığımız mektubu ne için yazdığınızı belirtiriz. ÖRN: Bu mektubumu seni ne kadar özlediğimi ve seni ne çok sevdiğimi anlaman için yazıyorum.

3. Giriş bölümü de bittikten sonra mektupta yazmak istediğiniz her şeyi yani gelişme bölümünü yazarız. Bu bölümde kısacası içimizi dökeriz. Yani söylemek istediğiniz her şey. İçinizi dökmek istediğiniz herşey.

4. Son olarak ta samimi duygularınızı, selamlarınızı, iletmek istediğiniz son mesajları yazmalısınız. Bu da yaklaşık bir paragraf falan sürer. ÖRN: En samimi duygularla kucaklıyorum. Selamlar.

5. Tüm bunlar bittikten sonra sağ alt köşeye adınızı, soyadınızı, ve imzanızı atmanız gerek. ÖRN: Mehmet Yılmaz <imza>

Genel olarak mektup yukarı da belirttiklerimizi uygulayarak yazılıyor. Ancak tam olarak anlamadığınız yerler varsa aşağıdaki mektup örneklerine bakarak yardım alabilirsiniz.

Mektup Örnekleri

Mektup Örneği 1

Nasılsın? Aslında bu soruyu sormam hata sen hep iyisindir, benim en zor anlarımda dahi yüzünden gülücüğü eksik etmeyip o travmatik dönemlerimi atlatmama hep yardımcı oldun. Sana ne kadar teşekkür etsem azdır.

Mektubunda buraya geleceğinden bahsetmişsin, duyunca çok sevindim seni yeniden görecek olmak çok mutlu etti beni şimdiden neler yapacağımızı planlıyorum. Sen yokken değişen buraları görünce çok şaşıracaksın ama üzülme her yeri birlikte gezeceğiz ve araya giren zamana inat burAdan hiç uzaklaşmamışsın gibi hissedeceksin.

Biliyor musun seni özlemek geleceğin günü sabırsızlıkla beklemek bile güzel çünkü dostluğumuz bu ayrılıklarla perçinlendi. Ama artık hasret bitiyor ve geliyorsun. Seni seviyorum canım arkadaşım.

Mektup Örneği 2

Kardeşim Hamdi,

İki gündür Yahya Kemal’in ölümünün derin hüznü içindeyim. Uzun zamandır yavaş yavaş çöken, zerre zerre eriyen bu aziz varlığın yok ola­cağı acısına gerçi ben de hazırlanmıştım. Fakat o muhteşem sesin ebedi­yen dinmiş olduğunu düşünmek bana tarifi imkânsız gönül bezginliği ve­riyor. Onun hakkında duyup düşündüklerimi toplayıp yazmam için biraz vakit geçmesi lâzım. Yalnız bugünlerde yapılması lâzım gelen bir vazifem var. Bana üstadın bir vasiyeti olmuştu; onu senin vasıtanla matbuata in­tikal ettirmek istiyorum:

1937 veya 1938 senelerinde idi. İzmir’de güzel bir yaz akşamı Yahya Kemal’le Kordon’daki Şehir Gazinosu’nda idik. Söz galiba “Rindle­rin Ölümü” manzumesi dolayısıyla o mecraya dökülmüştü. Ve bana öldü­ğü zaman, taştan, sade bir mezar yapılmasını, taşının üstüne de yalnızca bu manzumenin ikinci kıtasıyla adının, doğum ve ölüm tarihlerinin yazıl­masını istediğini “vasiyet” kelimesini de kullanarak söylemişti.

Merhumun mezarının da İstanbul şehri adına yaptırılacağını umu­yorum. Onun için, böyle bir teşebbüste vaktiyle bana yapmış olduğu vasi­yetin bilinmesini istiyorum. Bugünlerde İstanbul’da olmadığım için buna sen delâlet eder misin?

Senin de başın sağ olsun. Gözlerinden öperim kardeşim.

Mektup Örneği 3

Sevgili Ahmet,

Her şeyden önce seni çok özlediğimi belirtmek istiyorum.Uzun yıllar birlikte gezip arkadaşlık ettikten sonra yeni yerlere gelmek özlemimi daha da arttırdı.

Alışkanlıklarımdan vazgeçmek zorunda olduğum bir döneme girdim.Üzülerek belirteyim ki bunlar arasında en fazla zor gelen senden ve değerli arkadaşlarımdan uzak kalmak geliyor.Ankara’ya geldiğimden beri derslerden başımı kaldıramıyorum.Okul iyi ve düzenli bir şekilde devam ediyor.Yalnız yaşamaya alışmak ve derslerime ayırdığım vakitler haricinde parklara gidiyorum.Temiz havada dolaşıyorum.Ailem ve siz aklımdan bir an olsun çıkmıyorsunuz.

Senden ricam beni mektupsuz ve habersiz bırakmamandır. Senin göndereceğin mektuplar benim özlemimi biraz azaltacaktır.Herkese selamlar kendine iyi bak.

Mektup Örneği 4

İş Mektup Örneği

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Mektup Nasıl Yazılır? Mektup Örnekleri” üzerine 16 yorum

 1. melis öğretmen diyor ki:

  bir öğretmen olarak bu mektubu önermiyorum çünkü daha net yazmaslısınız yani ad nereye yazılır tarih nasıl ve nereye yazılır ad derkenyazan kişinin adı nereye yazılır daha net örneklerle göstremelisiniz

 2. aslı diyor ki:

  güzelmiş inşallah herkes sevdiğine kavuşur <3 erdem <3 seni çok seviyorum

 3. şükrü diyor ki:

  hvgjhefbmdsgjhdsbfvnfhvjbf

 4. ebubekir diyor ki:

  teşekkürler

 5. Abdullah diyor ki:

  çok kolay bunlar
  -_-

 6. sudenaz diyor ki:

  allah aşkına ben dayıma gelişme bölümünde ne yazayım

 7. HİPHapDers diyor ki:

  Annem örnek:4’e dilekçe diyor doğrumudur.

 8. meryem diyor ki:

  çok güzel olmuş tebrikler

 9. isimsiz diyor ki:

  iyi bunun sayesinde performaz notum iyi gelecek

 10. İsimsiz diyor ki:

  allah razı olsun cok isime yaradı

  1. İsimsiz diyor ki:

   Önemli degil size hizmet etmek büyük bir zevk 🙂

 11. pro diyor ki:

  kjkjkaıjıjfoakplfkls

 12. ali diyor ki:

  çok güzel…

  1. ali diyor ki:

   aynen

 13. furkan diyor ki:

  azan

 14. furkanazat1432 diyor ki:

  anqan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir