mide-eksimesine-ne-iyi-gelir

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir ?

Sağlık Cemal Temizkan 40 kişi okudu
sponsorlu reklam

Mide ekşimesi, midenin fazla asit salgılanmasından ve mide yanmasından kaynaklanır. Ayrıca yağlı ve ağır beslenmek de mide ekşimesi ile mide yanmasını tetikler. Mide ekşimesinde en çok ağızda su birikmesi, midede şişlik, mide yanması ve bulantı gibi şikayetler görülür. Yağlı ve aşırı yemenin yanı sıra, yemeğin hemen üstüne yatmak, düzensiz beslenme, alkol ve asitli içecekler de mide ekşimesine sebep olan unsurlardır. Eğer kişide mide veya onikiparmak bağırsağı ülseri, safra kesesi iltihabı, reflü ve gastrit gibi rahatsızlıklardan biri varsa bu da mide ekşimesine sebep olabilmektedir.

Mide ekşimesine sebep olan besinlerden durmak başlıca çözümlerden biri olup, aşırı yemek yerine az ve sık yemek gerekir. Ayrıca baharatlı, yağlı yiyeceklerden ve alkollü, asitli içeceklerden uzak durmak gerekir. Baharatlı yiyeceklerin yanı sıra ekşi ve acı besinlerden de uzak durmak gerekir. Özellikle aç karnına içilen sigara da mide yanması ve mide ekşimesini artırmaktadır.

Mide ekşimesine doğal çözümler olarak ise, muz ve yoğurt tüketilebilir. Bir bardak ılık süt, maden suyu ve zeytinyağı da mide ekşimesine iyi gelen besinlerdir. Midenin asitliğini alan bu besinlerin yanı sıra elma sirkesi de salatalarda kullanılabilir. Haşlanmış karnabahar, lahana, patates, ıspanak, fasulye, bezelye ve mercimek gibi besinler de mide ekşimesini gidermede yardımcıdır. Yapılan araştırmalarda meyan kökünün de midedeki asidi giderdiği gözlenmiştir. Ayrıca kızarmış ekmek de midede fazla salgılanan asidi emerek, mide yanmasını gidermeye yardımcı olur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir