neden-su-iciyoruz

Neden Su İçiyoruz, İçmeliyiz?

Sağlık Bilgilio 0 kişi okudu
sponsorlu reklam

Vücudun temel fonksiyonlarını yerine getirebilmesi ve organların düzenli çalışabilmesi yani yaşamsal döngünün devam edebilmesi için en temel ihtiyaç, vücut için gerekli olan sıvı miktarıdır. Buda bol miktarda su tüketimi yapılarak sağlanır. Vücudun büyük bir kısmını su oluşturduğundan bu oranın çok düşük bir kısmının bile kaybı hissedilebilir düzeydedir. Daha büyük sıvı kayıpları hayati tehlikelere yol açabildiğinden sıvı oranını dengede tutabilmek adına su içiyoruz.

Neden Su İçmeliyiz?

Su, hayatın devamlılığı için tüketilmesi gereken en önemli içecektir. Beyin fonksiyonları, sindirim sistemi, böbrekler düzgün çalışabilmek için suya ihtiyaç duyar. Sıvı alımı olduğu gibi dışarı atılması da söz konusu olduğundan döngü bozulduğu anda vücut işlevlerini yerine getiremez. Bunun sonucunda da belirli rahatsızlıklar oluşur.

Sağlık için en önemli faktör su tüketimidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve olası hastalıklara karşı korunmak için mutlaka su içilmelidir. Yaşam enerjisini sağlamak ve daha dinç olabilmek için de yine su içmek oldukça önemlidir.

Metabolizmanın çalışabilmesi için gerekli olan su tüketimi kilo verme konusunda da önemli rol oynar. Çünkü su içildiğinde açlık hissi bastırılmış olur. Diyetisyenlerin, yapılacak diyetlerde özellikle su içilmeli uyarıları, metabolizmanın yavaşlamasını engellemek ve kilo kaybına yardımcı olmak adınadır. Bilinenin aksine diğer sıvı tüketimleri (kahve, çay vb.) su yerine geçmez, özellikle gün içerisinde bu kullanımlar ne kadar fazla ise su tüketimi de o kadar fazla olmalıdır.

Su cilt içinde önemli bir faktördür. Cilt kuruluklarının, yaşlanma etkilerinin ve selülit görünümünün ancak bol su tüketimi ile önüne geçilir. Ciltte dirilik sağladığı gibi gözlere de canlılık verir. Ayrıca ileride oluşabilecek hafıza yitimi riskini de azaltır.

Yorgunluk ve gerginliğin azalmasını sağladığı gibi uykuyu da düzene sokar. Hayati tehlikesi olan hastalıklar (kanser, zihinsel fonksiyonlar, kalp sorunları vs.) için ne kadar önemli ise basit gibi görünen dikkat problemi için de su tüketimi o kadar önemlidir. Günlük su tüketimi ihmal edilmemeli, gerekiyor ise su kullanım oranı arttırılmalıdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir