pilotluk testi

Pilot Olmadan Önce Yapılan Testler

Yaşam Bilgilio 309 kişi okudu
sponsorlu reklam

Pilot adaylarına eğitim almadan önce yapılan testle alakalı olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından düzenlenen son talimat yayımlandı. Buna göre, Pilotluk eğitimine başlayan pilot adaylarının, eğitimlerinin sona ermesiyle beraber, başladıkları işlerden alı koyularak bir takım testlere tabi olmaları ve bu nedenle doğan maddi kayıplar. Bu sebeple bu testler öğrenci kabulunden önce yapılacak ve bu şekilde pilot adaylarının maaş almaya başladıkları işe başlama dönemlerini kapsamayacak.

Pilotaj eğitimi alacak olan pilot adaylarının eğitim başlamadan hemen önce tabi tutulacakları test talimatı (SHT-1T) Sivil Havacılık genel müdürü Bilal Ekşi tarafından tüm sivil havacılık kurum ve okullarına gönderildi.

Bu talimatlar doğrultusunda SHGM’nin yetki verdiği uçuş eğitim okullarında eğitim alan adaylar pilotluk eğitimine başlamadan önce bu testlere tabi tutulacak ve testlerden yeterli şekilde geçebilen adaylar eğitimlerine devam edebilecekler.

Talimatın içeriğine göre, uçuş eğitimi veren kurumlar, İngilizce testinimn yanında, zeka, matematik, fizik, işitsel ve görsel hafıza, stres altında karar verebilme yetisi, psikomotor ve şartlara fiziksel uyum sağlayabilme konularında da testler uyguladıktan sonra adaylara uçuş eğitimi seviyesine geçmek zorundalar.

Pilot adayları açısından büyük avantaj olan bu uygulama sayesinde, pilotlar işe girdiklerinde istenilen bu testleri henüz eğitime başlamadan tamamlamış olacaklar ve uçuş eğitimleri sona erdiğinde, derhal işe başlayabilecekler. Kısacası bu uygulama sayesinde zaman, para ve emek kaybı ortadan kaldırılmış olacak. Bu sayede Sivil Havacılık sektöründe artan pilot ihtiyacı bir nebze karşılanmış olacak.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir