Pilot olmak için gerekli şartlar

Pilot Olmak İçin Aranan Şartlar

Yaşam Bilgilio 289 kişi okudu
sponsorlu reklam

Türkiye’de pilot olmak istiyorsanız önünüzde birkaç iyi seçenek bulunuyor. Bunlardan ilki Hava Harp Okulu diğeri, THK Üniversitesi (Türkiye Havacılık Kurumu) ve Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Meslek Yüksek Okulu. Bu alanda THK üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi bu konuda eğitim veren tek yüksek öğretim kurumu olma özelliğine sahipler. Eğitim 1 yıl hazırlık dahil olmak üzere toplam 5 yıl sürüyor.

Eğitim kurumları toplamda 6 ana bölüm üzerinden eğitim veriyorlar. Bunlar, Uçak Motor Bölümü, Uçak Gövde Bölümü, Sivil Hava Ulaştırma İşletme Bölümü, Havacılık Elektrik-Elektronik, SHava Trafik Kontrolörlüğü ve en önemli bölüm olan Pilotaj eğitim bölümlerinden oluşuyor.

Bu bölümler içerisinde Pilotaj bölümü diğerlerinden ayrı bir sınava tabi tutuluyor ve bu sınav normal öğrencilerin başarmasının güç olduğu, bir sınav. Örneğin verilen 20 dakikalık süre içerisinde 60 soru yapabilme ve hata yapmadan sınavı tamamlayabilmek gibi. Bu zor sınavda başarılı olanlar ise mülakata tabi tutuluyor. Burada fiziksel özellikler kontrol ediliyor. Dusuş bozuklukları, vücut ergonomisinde zedelenmeler yada ameliyat izleri, adayın piskolojik problemi veya tiki olup olmadığı inceleniyor. Adaylara pilotluk mesleğini neden tercih ettikleri soruluyor ve bu mülakatı geçebilen adaylar gerçek bir uçakla 3.5 saatlik test uçuşuna çıkartılıyor. Bu uçuş sırasında baş ağrısı, mide bulantısı veya fiziksel başka rahatsızlıklar yaşayan adaylar eleniyor. Ayrıca adayların,paniğe bağlı olarak kontrol kaybı yaşayıp, yaşamadığı kontrol ediliyor.

Tüm bu elemeleri başarıyla tamamlayabilen adaylar okula katılabiliyor. Genelde yüzlerce katılım oluyor ancak okul her sene yanlızca 10 öğrenciyi kabul ediyor. Ardından pilotaj bölümünde 250 saatlik uçuş eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan her öğrenci pilot lisansı alabiliyor.

Harp Okulu dışındaki Üniversite ve eğitim kurumlarında ise adaylar 18 yaşını aşmış olmak zorundalar, Yüksek Öğretim Kurumlarında eğitimlerini tamamladıktan sonrada bu kurumlarda uçuş eğitimi alabiliyorlar. Eğitim ücreti yaklaşık olarak senelik 100 bin dolar civarında. Belirli dönemlerde ücretsiz eğitim kontenjanları da açılıyor ve bu kontenjanlar daha önceden gazete ilanları ve çeşitli mecralardan duyuruluyor. Bu okullarda, Uçuş Okulu, Planör Okulu, paraşüt Okulu, hafif hava Araçları Okulu bölümleri yer alıyor. Pilot olmak için Uçuş Okulu bölümünü tercih etmelisiniz ve 18 ay boyunca yatılı eğitim almalısınız. Bu süreç içerisinde öğrencilerin pek çok ihtiyaçları okullar tarafından karşılanıyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir