Pilot Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Pilot Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Yaşam Bilgilio 257 kişi okudu
sponsorlu reklam

Pilot olmak ekonomik açıdan bir çok avantajı beraberinde getiriyor ancak pilot olmanın koşulları da o derece ağır. Pilotlum mesleğine gönül vermiş olan adaylar 18 yaşını doldurmuş olmalı, lise ve dengi okullardan başarı ile mezun olmuş adaylar, ileri derecede İngilizce bilmeli ve sağlık raporundan kusursuz puan almalılar. Pilot olmak için sağlık raporu alacak olan adaylar, bunu sadece anlaşmalı hastane ve kurumlardan aldıklarında geçerli sayılacaktır.

Türkiye’de pilot olabilmek için TSK Hava Harp Okulu, Türk Hava Kurumu Üniversitesi yada Anadolu Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksek Okulundan başarıyla mezun olmak gerekiyor. Hazırlık dahil olmak üzere ortalama 5 yıl eğitim alınması şart. Bunların dışında Milli Eğitim Bakanlığı ile bağlantılı olan özel uçuş okullarıda mevcut. Bunlar, uçuş eğitimini ortalama 18 ay gibi bir süre içerisinde verebiliyorlar. Türkiye’de özel kurslarda pilot olmak için yıllık yaklaşık olarak 70 bin dolar gibi bir bedeli gözden çıkartmanız gerekiyor. Bu eğitimlerin tamamlanması ile çeşitli uçuş sınıflarını kapsayacak lisanslar alınabiliyor.

Bu lisanslara göz atacak olursak, ATPL yani Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı, bunun için 200 saat uçuş eğitimi ve 650 saat kadar yer eğitimi alınması gerekiyor. Bu eğitimin ardından almış olduğunuz Frozen ATPL ile herhangi bir uçağın tip eğitimini alarak, özel havacılık kurumlarında çalışmaya başlayabilirsiniz.

PPL ise Hususi Pilot Lisansı olarak bilinmektedir. Amatör tek motora sahip uçaklarda uçabileceğiniz bir lisanstır. Havayollarında nakliye pilotu olmadan önce bu aşamayı atlamanız gerekiyor. Lisans programı içerisinde 45 saat uçuş eğitimi ve 120 saat yer eğitimi yer alıyor. Ancak bu lisansı almaya hak kazanan pilotlar, ticari uçuşlar gerçekleştiremiyor, yolcu taşıma yetkisine sahip değiller. Sadece kendi tek motorlu uçaklarını kullanabiliyorlar.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir