POS Makinası Nasıl Kullanılır

POS Makinası Nasıl Kullanılır?

Yaşam Bilgilio 245 kişi okudu
sponsorlu reklam

Günümüzde hemen her iş yerinde bulunan POS cihazları, kredi kartlarının alışverişlerde sıkça kullanılmasından dolayı yaygınlaşmıştır. İş yeri sahiplerinin müşteri memnuniyeti açısından bulundurmak zorunda kaldıkları POS cihazları farklı farklı modellerde bulunmaktadır. Birçok iş yeri sahibi POS cihazı nasıl kullanılır bilmediği için bizde bu yazımızda sizlere POS Cihazı kullanmayı öğreteceğiz. POS cihazlarında bir çok model bulunduğu için her POS makinasının kullanım şeklide farklıdır. Sizde alışverişlerde yanlışa, hataya yer vermeden doğru şekilde POS makinası nasıl kullanılır öğrenmek istiyorsanız aşağıda yazılanları eksiksizce okuyunuz.

Bir iş yerinde POS makinası olması için en önemli gereklilik iş yerinde internetin olmasıdır. POS makinaları internet olmadan çalışmamaktadır. Bazı yerlerde kablolu, bazı yerlerde kablosuz internet ya da sim kartlar yardımıyla internet bağlantısı kurularak banka ile iletişime geçilmesi gerekir.

POS makinalarının farklı modelleri olduğu söylemiştik. Bu modellerinde farklı farklı özellikleri vardır. Bazı POS cihazları çip okuyucu (kartların üzerinde bulunan çip), bazıları temassız özelliği, bazıları da kart üzerinde bulunan manyetik okuyucu  sayesinde kart üzerindeki bilgilerin okunmasını sağlar. Örneğin; çipli kart ile POS cihazında işlem yapılacaksa kart cihaza yerleştirilir ve işlem boyunca çıkartılmaz. Aynı şekilde manyetik okuyuculu bir işlem yapılacaksa cihazın üzerinde bulunan manyetik okuyucu alandan kart geçirilir ve işlem bitirilir. Temassız cihazın kullanılabilmesi için temassız işlem özelliğine sahip kartın kullanılması gerekir.

Mobil POS cihazı sayesinde paket servisi yapan firmalar, pazarcılar, taksiciler de kart ile işlem yapabilir. Mobil POS cihazı GPRS, Wifi, Bluetooth, ya da sim kartı ile bağlantı kurularak işlem yapılır.

POS Makinasında İşlem Nasıl Yapılır?

Çipli, temassız ya da manyetik okuyuculu POS cihazlarından herhangi birinde kart okutma işleminin ardından, işlem tutarı girilir ve giriş tuşuna basılır. Kart sahibine ait şifre bilgilerinin sorulduğu ekran çıkar, şifrenin girilmesinin ardından cihaz banka ile bağlantı kurarak bilgilere ulaşır ve onaylanırsa işlem bitirilir. Cihaz işlem özetinin yazılı olduğu bir belge verir. Bunun bir nüshası müşteride kalır. İşlem olumsuz sonuçlanırsa sebebinin (yetersiz bakiye, kart problemi, bağlantı problemi vs.) yazılı olduğu nüsha çıkar.

POS cihazından yapılan bir işlemin iptali ve ücretin iadesi ya da kazanılan puanlardan ödeme gibi işlemler de yapılabilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir