Sosyal Medya Uzmanlığı

Sosyal Medya Uzmanları Ne Yapar?

Eğitim Bilgilio 211 kişi okudu
sponsorlu reklam

Meslekler sözlüğüne girmiş olan ve kariyer siteleri gibi alanlarda giderek daha sık telaffuz edilen sosyal medya danışmanlığı işi birkaç sosyal medya platformundaki hesapların kontrol edilmesinden çok daha fazlasını kapsıyor. Yaptığı çalışmalarla dolaylı olarak satış yapılmasına da yol açan bir sosyal medya uzmanı günümüzde farklı sektörlerdeki birçok firma tarafından talep edilen bir kişi haline gelmiş bulunuyor.

Sosyal ağ ortamlarında yer almaya ve bu iş için bütçe ayırmaya karar veren şirketler iyi bir sosyal medya uzmanı ile çalışma ihtiyacı duyuyor ve bu alanda arayışa geçiyor. Grafikçi, web tasarımcısı, yazılımcı veya seo danışmanı olmayan fakat bu konularda da belli bir bilgi sahibi olan sosyal medya uzmanları markalar için önce konumlandırma, sonra da bu konumu koruma ve yükseltme hizmeti veriyor. Sosyal platformlarda kişi, şirket veya marka hakkında yazılanları takip etmek ve firmaların yaptığı işlere dair rutin haber ve duyuruları sosyal ağlarda uygun biçimde yayımlamak da sosyal medya uzmanlarının görevleri arasında yer alıyor. Ellerindeki materyalleri en iyi ve doğru şekilde kullanmaları gereken sosyal medya uzmanlarının rakip kurum ve markaların dijital ortamdaki aktivitelerini de takip etmesi gerekiyor. Haber siteleri, bloglar, sosyal platformlar ve sözlükler dahil akla gelebilecek bütün internet mecralarını düzenli olarak takip eden sosyal medya danışmanları bütün bu mecralardaki dinamiklerin analizini de yapıyor.

Bir sosyal medya uzmanı temsil ettiği markanın hedef kitlesi, takipçileri ve hayranlarıyla birebir konuşuyor, gerektiğinde tüketicilere rehberlik ediyor ve sorunları çözüyor. Markayı sosyal ağlarda bilinir, ulaşılabilir ve sevilir kılmak için hizmet veren bu danışmanlar müşterilerinin sosyal medya platformlardaki hesaplarının yönetimi ve raporlanması ise içerik girişi ve takibini sağlıyorlar. Analizlerini, yaptıkları çalışmaları ve markanın sosyal ağlardaki her türlü hareketliliğini müşterileriyle de paylaşan sosyal medya uzmanlarının temsil ettikleri markanın dijital platformlarda tanınması ve ayakta kalması için yapılabilecek her şeyi yapmaktan sorumlu olduklarını söylemek mümkün.

Sosyal ağlarda marka yönetimi çerçevesinde markanın güncel kalması için devamlı bir araştırma ve paylaşım faaliyeti içerisinde olan bu uzmanlar faaliyetleri için Twitter, Facebook, Pinterest, Instagram, Linkedin, Google+, Foursquare, Youtube ve akla gelebilecek diğer bütün sosyal ağ platformlarını kullanıyorlar. Sosyal platformlar tüketicilerin en çok zaman geçirdiği internet ortamları arasında bulunuyor ve onlarla doğru bir bağ kurulması markalar için büyük önem taşıyor. Sosyal medya danışmanları bu bağı oluşturmak için de çalışıyorlar.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir