The Social Network – Sosyal Ağ

The Social Network – Sosyal Ağ

Sinema Bilgilio 0 kişi okudu
sponsorlu reklam

Standford’dan Roy Ramon diye bir adam, karısına iç çamaşırı almak ister ama mağazadan almaya utanır. İnsanın kendisini sapık gibi hissetmeyeceği bir yol bulur.

Bankadan 40.000$ ve bir 40.000$ daha da akrabalardan alır. Bir dükkan açar ve adını Victoria’s Secret koyar. İlk yılında yarım milyon dolar kazanır. Katalog yapar, 3 şube daha açar. Ve 5 yıl sonra şirketi 4 milyon dolara Leslie Wexner’a satar. Mutlu son gibi değil mi ?

Ama 2 yılın sonunda şirketin değeri 500 milyon dolara çıkar. Ve Roy Ramon, Golden Gate Köprüsü’nden atlar.

Zavallı adam eşine sadece birkaç don almak istemişti..

David Fincher’ın yönetmenliğindeki The Social Network – Sosyal Ağ filminde Mark Zuckerberg’ü Jesse Eisenberg, Eduardo Saverin’i Andrew Garfield, Dustin Moskovitz’i Joseph Mazzello ve Sean Parker’ı Justin Timberlake canlandırıyor.

Facebook’un nasıl kurulduğu, fikir babaları, yapımcıları, finans müdürü hakkında bize birçok bilgi veren filmden hafif kod bilgisine sahipseniz inanılmaz zevk alacağınız konusunda çok emin konuşabilirim.

Öncelikle Mark’ın Facebook’tan önce neler yaptığına bir göz atalım. Facemash adını verdiği, 2 kız’ın çekiciliğinin oylandığı bir internet sitesini bir gecede tamamlamış ve tüm buları sarhoşken yapmış (: Ayrıca siteye 2 saat içinde 22.000 kişi girmiş. Bunun üzerine Harvard ağı çökmüş ve okuldan 6 ay uzaklaştırma almış. Ama bunu gören Winklevoss kardeşler Mark’a bir teklif götürmüşler ve Mark’ta bunu kabul etmiş. Teklif ne mi ? HarvardConnection, Mark’ın ona verdiği isim ise The Facebook.

Hemen işe koyulacaktı çünkü yazılması gereken en az 10.000 kod vardı.

Tyler ve Cameron Winklevoss’un fikirleri hoşuna gitmişti ve bunu kendince bir şekle sokuyordu fakat bu sırada onlara devamlı gelemeyeceğini, derslerinin yoğunluğunu vs mesaj atmayıda ihmal etmiyordu ve 11 Ocak 2004′te Mark Zuckerberg “TheFacebook” domain adını Network Solutions’dan kayıt ettirdi.

Sitenin gelişmesi lazımdı ve Dustin ona olağanüstü bir fikir verdi. İlişki Durumu.

Üniversitede hayatı bu yönlendiriyor. Seks yapıyor musun yapmıyor musun?

İnsanlar bu yüzden bazı dersleri alıyorlar. Bu yüzden oturacakları yeri seçiyorlar, yaptıkları şeyleri yapıyorlar. Bu her şeyin merkezi.

İşte Facebook böyle olacak.

Girecekler çünkü her şeye rağmen ..

Eduardo; .. mala vurma şansları olacak.

.. bir kızla tanışacaklar.

Evet.

Bu gerçekten iyi fikir.

Sitenin açılışından yaklaşık 36 saat kadar sonra Winklevoss kardeşler Mark’ın sitelerini çaldığını öğrenirler ve resmen deliye dönerler çünkü fikir onlarındır..

Facebook gün geçtikçe genişliyordu. Yale, Columbia, Stanford’a kadar yayılmış ve birgün Sean Parker adında bir girişimci siteyi gördü ve Mark ile iletişime geçti. Sean, buluştuklarında onlara Napster maceralarını anlatmıştı ama kim bilebilirdi ki siteye en büyük katkıyı onun yapacağını.

“The”yı atın. Sadece “Facebook” kalsın.

Temiz olur.

Çok hızlı büyüyordu .. Winklevoss kardeşler, okulları için katıldıkları bir yarışta ikinci olmuşlar ve kutlamalar sırasında konuşurken ev sahibi Mr Kenwright gelir ve kızı ile görüştüğünü, yarışı Facebook’tan izlediklerini söylemesi ile işler artık çığrından çıkmıştır çünkü Facebook, Cambridge hatta Oxford ve Londra’ya kadar adı anılmaya, kullanılmaya başlanılmıştır..

Sean işi ilerletmişti ve aldığı görüşmeler sayesinde 500.000$’lık bir yatırım almışlardı.. Yapılan anlaşmalar sonucu Eduardo %34.4 – Mark %51 – Dustin %6.81 – Sean %6.47 ve Peter %7′lik hisseye sahip olmuştu..

Fakat yeni yatırımcılarında zamanla gelmesi ile hisseler düşmüştü.. Aslında bakarsanız sadece Eduardo’nun hissesi düşmüştü hemde %0.03 gibi çok saçma bir rakama .. Ama Eduardo o imzayı atmadı ve %30′luk hisse için Mark’a dava açtı.

Senin yanında durmayı seviyorum Sean.

Beni sert gösteriyor.

Cameron ve Tyler Winklevoss 65 Milyon dolarlık uzlaşma ve gizlilik sözleşmesi imzaladı. Amerikan Olimpik Takımı adına Beijing’de kürek çektiler ve 6. oldular.

Eduardo Saverin bilinmeyen bir uzlaşma yaptı.

Adı Facebook yönetim sayfasına “İkinci Kurucu” olarak tekrar girdi.

Facebook’un 207 ülkede 500 milyon üyesi var ve şuanki değeri 200 milyar dolar.

Mark Zuckerberg dünyanın en genç milyarderi konumunda.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir