THY Kadın Pilot Nasıl Olunur

THY Bünyesinde Kadın Pilot Olmak

Yaşam Bilgilio 286 kişi okudu
sponsorlu reklam

Düzenlenen törenle birlite Türk Hava Yolları (THY) bünyesine 38 yeni pilot daha katıldı ve bu pilotlardan bir tanesi bayan. THY‘nin göz bebeği Safiye Ademoğlu bu mesleği yapan ilk kadın pilot değil ancak, idealleri arasında kendisi gibi pek çok kadına bu mesleği sevdirebilmek yatıyor.

Mezun olduktan sonra görevlerine başlayacak olan pilotlarımızdan, 18 tanesi THY Sivil Havacılık Akademisi mezunu, diğer 20 pilotumuz ise, Amerika Florida Havacılık Enstitüsü Mezunu. Pilotlar 14 aylık ilk eğitimlerinin ardından uçuşa hazır şekilde Atatürk Havalimanı’nda bir araya geldiler. Genel Havacılık terminalinde yapılan törene pek çok kişi katıldı ve uçuş sertifikalarını aldılar.

Pilotlardan bir tanesi de bayan pilotumuz Safiye Ademoğlu olarak göze çarpıyordu. Ademoğlu’nun hikayesi çok ilginç. Bir bankanın genel merkezinde çalışan Ademoğlu, rakamların karmaşası ve kurumsal yapıdan çok sıkılarak pilot olmaya karar vermiş ve çok kısa bir süre içerisinde bu kararını hayata geçirerek Amerika’da yer alan Florida Teknoloji Enstitüsünde uçuş eğitimi almış, ardından THY uçuş akademisinde eğitimini tamamlayarak, THY bünyesinde görev yapabilecek düzeye ulaşmış. Bunun bir gurur olduğundan bahseden Safiye Ademoğlu, bayanların pek çok meslekte olduğu gibi bu meslek içerisinde de en iyi yerlere gelebileceğini göstermiş durumda.

Safiye Ademoğlu, etrafındaki herkese bu mesleği sevdirmek için elinden geleni yapıyor. Amerika’da düzenlenen Aires havacılık yarışmasına katılarak birinci olmuş. Bu yarışmanın amacıda genç bayanlara havacılık mesleğini sevdirmek ve teşvik etmek olarak biliniyor. Safiye Ademoğlu THY Akademisinde tamamladığı eğitimine, Amerika’da Florida Teknoloji Enstitüsünde başlamış ve Amerika’nın bu konuda çok ileri seviyede olduğunu söyleyen Ademoğlu, eğitimi sırasında teknik açıdan hiçbir eksiklik yaşamamış.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir