THY Pilotluk Eğitimi

THY’de Pilotluk Eğitimi İçin Aranan Koşullar

Yaşam Bilgilio 297 kişi okudu
sponsorlu reklam

Türk Hava Yolları bünyesinde bulunan yaklaşık 200 uçağı gün geçtikce yenilerini ekleyerek fazlalaştırıyor. Durum böyle olunca bu uçaklar için pilot açığıda gündeme gelmiş oluyor. Gereken pilot ihtiyacı TSK’dan istifa eden pilotlar ve çeşitli havacılık eğitimi veren kurumlardan karşılanıyor. Bununla birlikte THY tarafından 2006 senesinde kurulan THY uçuş eğitim akademisi sayesinde hem kendi bünyesinde pilot eğitecek, hemde diğer firmaların pilotlarına eğitim verebilecek.

Pilotluk Eğitimini Kimler Alabiliyor

Pilot olmadan önce eğitim seviyenizi buna elverişli hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için,TC vatandaşı olmak en önemli faktör. Ardından herhangi bir üniversitenin bilgisayar bölümünden mezun olmak. Bunun sebebine gelecek olursak, uçakların yarısı mekanik yarısı ise yazılımsal donanımlarla donatılmış durumda, bu sistemlerin işleyiş şekli açısından mühendis olma zorunluluğu getirilmiş. Ancak elbette bir ziraat mühendisi THY tarafından kabul edilmiyor. Genellikle, Uzay mühendisi, Fizik, Endüstri, Bilgisayar, Elektronik, Makine, Havacılık ve Uzay, Metoroloji ve Mekatronik mühendisliği bölümlerinden öğrenci almayı tercih ediyorlar. Bu bölümlerin tamamından lisans düzeyinde mezun olmak gerekiyor.

Çok İyi Derecede İngilizce Bilmek Şart

THY, pilot adaylarının İngilizce yeterlilik seviyelerini test etmek amacıyla bir test düzenliyor ve bu testin içerisinde pilot adaylarının üst düzey yabancı dil bilgisiyle cevaplayabilecekleri sorular yer alıyor. Bunun dışında bu sınava denk olarak, TOEFL sınavından 530 puan ve üzeri, IELTS sınavından 6 ve üzeri, KPDS sınavından 80 ve üzeri not alanlar bu sınavı geçmiş kabul ediliyor.

Ayrıca tüm bunların yanı sıra adayların 21 yaşını tamamlamış olması ve 30 yaşını aşmamış olması şartı aranıyor. Boy kriterleri ise en az 1.65 cm, en fazla ise 1.90 cm olarak kabul görüyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir