Pilot olmak için gerekli şartlar

TSK Pilotları İstifa Ediyor

Yaşam Bilgilio 240 kişi okudu
sponsorlu reklam

Son dönemlerde, Silahlı kuvvetler bünyesinde görev yapan pilotlar istifa ederek Sivil Havacılık Kurumlarında görev yapmaya başlıyor. Bunun başlıca sebeplerinden biri sivil hayatta onları bekleyen üst düzey maaşlar ve imkanlar. Ayrıca son yıllarda Türk Hava Yolları ve Türk Sivil Hacacılık kurumlarında yoğun şekilde gelişme görülüyor. Bu gelişmeler beraberinde pilot ihtiyacınıda getiriyor. Sürekli olarak büyümekte olan filolar ve artan uçak sayıları, beraberinde pilot ihtiyacınıda getiriyor. Yerli pilotlarla karşılanamayan pilot açığı yabancı pilotlar ile kapatılmaya çalışılıyor. Hal böyle olunca Askeri Pilotlara çok iyi imkanlarla iş fırsatları sunuluyor. Aksi taktirde istenilen pilot sayısı bulunamadığı taktirde, yabancı pilotlar ile bu açık kapatılmaya çalışılıyor.

Bu nedenle, Türk Silahlı Kuvvetlerinde mecburi hizmetlerini tamamlayan pilotlar genellikle istifalarını vererek sivil kurumlarda görev almaya başlıyorlar. Sivil havacılık kurumlarında uygulanan yüksek maaş politikaları sayesinde, yaklaşık olarak 10 bin ile 15 bin TL arası, maaş almaya hak kazanıyorlar.. Tecrübeleri arttıkca maaşlarıda doğru orantılı olarak artıyor. 1500 saat uçuş limitini doldurduktan sonra maaşları 20 bin TL’ye kadar ulaşabiliyor.

İnternet üzerinden yapmış olduğumuz araştırmalar doğrultusunda, derlediğimiz bilgilere göre, Türkiye üzerinde sivil havacılık kurumlarında hizmet veren yaklaşık 9 bin civarı pilotun, neredeyse yarısı TSK’dan ayrılarak bu kurumlara katılmış pilotlar. Sivil havacılığın sürekli gelişmesi, yeni uçakların alınması ve gereken pilot ihtiyacı ile doğan bu süreç, yüksek maaş politikalarıyla tetikleniyor ve artacağa benziyor. Ancak son dönemlerde sıkca açılan Sivil Havacılık Kursları ve bu konuda eğitim veren üniversiteler pilot açığını fazlasıyla karşılayacak gibi görünüyor. Ülkemizin son yıllardaki hava girişimleri sonucu Avrupa birinciliği bulunan Türk hava Yolları gururumuz ve yetişmekte olan pilotlarımız ile kendi açığımızı kapatarak dünya üzerindeki pilot açığını da kapatarak pilotlarımızın becerilerinin tüm dünyaya yayılmasını istiyoruz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir