windows gizli yönetici hesabı

Windows’ta Gizli Yönetici Hesabı Nasıl Açılır?

Bilim Bilgilio 261 kişi okudu
sponsorlu reklam

Windows’un gizli yönetici hesabını aktif hale getirmek öncesine göre artık çok daha kolay. Birkaç adım ile yönetici hesabını tespit ederek sisteminize son yetkiler ile hakim olabilirsiniz. Microsoft şirketinin Windows Vista işletim sisteminden bu yana kapatmış olduğu yönetici hesabı problemlerini tespit etme ve onarmaya faydalı bir fonksiyon idi. Fakat bu araç, Kullanıcı Hesabı Deneyimi yani UAC fonksiyonunun meydana gelmesi ile beraberinde artık kapatıldı. UAC beraberinde çeşitli yazılımlara geçici bir şekilde izin verebilmekteyiz. Bu sebeple tam yönetici iznine her hangi bir şekilde gerek yok. Ancak birçok kullanıcıyı UAC tatmin etmemektedir. Özellikle de bilinçli kullanıcılar sistemlerinde %100 tam yetkiye yani yönetici yetkisine sahip olmayı UAC fonksiyonunu da devre dışı bırakmayı istemekteler.

Yönetici Hesabı Nasıl Açılır?

Windows Yönetici hesabını aktif hale getirmek için bütün yönetici izinlerine sahip olan komut satırını çalıştırın. Bu işlemi de başlat çalıştır kısmına “cmd” yazarak açabilirsiniz. Ek olarak başlat menüsüne sol tuş tıklayarak “Komut İstemi (Yönetici)” üzerine tıklayabilirsiniz. Bu işlemden sonra ise komut satırına “net uuser administrator /active:yes” komutunu girin.  Kullanıcı hesabını kapattığınız takdir de veya sisteminizi tekrardan başlattığınız zaman artık yeni yönetici hesabı yani administrator hesabını görebilirsiniz. Bu hesabın da her hangi bir parolası bulunmamaktadır. Bu hesaba bir parola ayarlayabilirsiniz. Böyle bir durumda çeşitli virüslere karşı bu hesabı ilk hesabınız olarak kullanmamanızı tavsiye etmekteyiz. Microsoft şirketinin Yönetici hesabına erişmemizi gerçekten istememesinin sebebi de budur.

Yönetici Hesabı ve Faydaları

Windows XP, bu gibi yönetici hesapları ile ilgili olarak çeşitli problemler çıkartmaktaydı. UAC ise oldukça sıkıcı olsa da tek çözümdür diyebiliriz. Yine yönetici hesabını aktif yaparak çeşitli işlemlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse yönetici izni isteyen yazılımlar ve benzer unsurlardır. Yönetici hesabının zararları nelerdir? Yine yönetici hesabını kullanmayı tavsiye etmemizin sebebi ise çeşitli virüsler sistemlerinize bulaştığı takdir de yönetici yetkisi ile birçok işlemi rahatlıkla yerine getirebilirler. Bu yüzden tavsiye etmemekteyiz her ne kadar güvenlik yazılımlarınız tam teşekküllü olsa da. Eğer açmış olduğunuz y önetici hesabını kapatmak isterseniz yine komut kısmına “net user administrator /active:no” komutunu girebilirsiniz.  Bu hesap sayesinde çeşitli problemleri de ortadan rahatlıkla kaldırabileceğinizi de asla unutmamalısınız. Örnek vermek gerekirse güvenli moda alarak çözemediğiniz bir sorunu yönetici yetkisi ile giriş yaparak belki çözebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir