Wordpress Admin Giriş Şifresi

WordPress Unutulan Admin Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Wordpress Bilgilio 263 kişi okudu
sponsorlu reklam

Çoğu wordpress sitesi olan kişilerin en muzdarip olduğu konuların başında admin şifresinin unutulması yer alır. Hele ki birden fazla sitemiz var ise, bütün sitelerin kullanıcı adını ve şifresini hatırlamak bazen kolay olmayabilir. Bugün sizlere wordpress sitelerinizde unuttuğunuz admin şifresini nasıl değiştirebiliriz, bundan bahsedeceğim.

Admin şifrenizi değiştirmek için ilk olarak MD5 çeviriciye ihtiyacınız vardır. Bunu arama motorları üzerinden “md5 çevirici” diye aratırsanız sayısız siteye ulaşırsınız. WordPress’in admin şifreleri, sitenin bağlı olduğu veritabanında saklanır. Fakat bu saklama işleminde, günlük hayatta kullandığımız şifreler md5 ile kodlanır. Bu kodlama sayesinde şifrelerimiz güvenlik açısından daha güvenli hale gelir. Md5 çevirici üzerinden aldığımız kodu bir yere not ediyoruz. Ardından sitemizin bağlı olduğu veritabanındaki wp_users tablosunun içine girip, kullanıcı adımızın yanındaki düzenle butonuna tıklıyoruz. O sayfada kullanıcı adımız, üyelik id numaramız, kodlanmış şifremiz ve mail adresimiz gibi çeşitli bilgiler bulunur. Bu alandaki şifre bölümüne direkt olarak “123456” yazmamız şifremizi “123456” yapmamaktadır. Oradaki şifre bölümünde fark ettiyseniz md5 ile kodlanmış bir alan yer alır. O md5 bölümünü silip, az önce not ettiğimiz md5 kodu yapıştırıyoruz.

Örneğin; şifremiz “123123” olsun. Tabloda yer alan şifre bölümü gördüğünüz gibi md5 ile kodlanmış. Biz bu alana “4297f44b13955235245b2497399d7a93” yazarsak, wordpress sitemizin wp-admin bölümündeki giriş şifremiz “123123” olur.

Bunun dışında eğer çok uğraşmak istemiyorum ben diyorsanız, wordpress parola sıfırlayıcı bir dosya ile bunu kolayca halledebilirsiniz. Bu dosyayı da arama motorlarında “wordpress parola sıfırlama aracı” yazarak kolayca bulabilirsiniz. Bulduğunuz dosyayı sitenizin ftp alanına atmanız gerekiyor. Atarken wp-config.php dosyasının da o dizinde olacağını unutmayın. Çünkü dosya o veritabanından bilgi alarak şifrenizi düzenliyor ve değiştiriyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir